Autizmus felmérés és ADHD felmérés, speciális fejlesztések

 

Autizmus és asperger-szindróma

Központunk komplex pszichológiai és gyógypedagógiai felmérést és fejlesztést kínál azon gyermekek és felnőttek számára, akiknél felmerül az autizmus vagy az asperger-szindróma gyanúja, vagy már rendelkeznek hivatalos diagnózissal.

Autizmus kivizsgálás:

A gyanú megfogalmazódásától kezdve hosszú és rögös út vezet a diagnózis kiadásáig, melyet hivatalos diagnosztizáló helyen differenciáldiagnózis keretében egy szakemberekből álló team (pszichiáter, pszichológus, gyógypedagógus, neurológus...stb) állíthat fel. Központunkban a pszichológiai és a gyógypedagógiai felmérés elvégzésére van lehetőség. Felmérésünk diszkréten történik, az egészségügyi rendszerben nem jelenik meg a vizsgálat elvégzése, így az eredménytől függően dönthet, hogy szeretné-e az eredményeket továbbvinni a hivatalos diagnózishoz vezető úton. Az eredményt külön kérésre szakvéleményben rögzítjük, így Ön továbbviheti a pszichiátriai vizsgálathoz ezzel meggyorsítva a diagnózisalkotás folyamatát.

Pszichológiai felmérés lépései:
  1. Első interjú és megfigyelés (Felnőttek esetén 1 konzultációs alkalom, gyermekek esetén 2 konzultációs alkalom: találkozás a szülőkkel majd a gyermekkel. Ha a megfigyelés alapján a gyanú nem áll fenn a vizsgálat nem indokolt)
  2. Diagnosztikus felmérés ( 2 konzultációs alkalom, tehát 2 x 50 perc egymás után)
  3. Eredmények átbeszélése javaslatok megfogalmazása (záró alkalom)

A felmérést követően vagy diagnózissal már rendelkező (szenzoros,SNI, BTMN, F70-F98 kódok valamelyike) gyermekeknek változatos egyéni gyógypedagógiai fejlesztéseket és felzárkóztatást biztosítunk.

A vizsgálati díjakról az alábbi menüpontban tájékozódhat: árak

Fejlesztés:
  • Pszichológiai fejlesztés: Szociális és emocionális készségfejlesztés. Mindazoknak javasoljuk autizmus diagnózistól függetlenül, akiknek nehézséget jelentenek a társas helyzetek. 
  • Pszichológiai támogatás a családnak: Szülőkonzultáció és családkonzultáció az autista gyermeket nevelő családtagok támogatása, diagnózis elfogadása
  • Gyógypedagógiai fejlesztés: részképességek fejlesztése, beszédfejlesztés és beszédindítás, kognitív képességek fejlesztése
  • Szülőtréning: autizmus tényének elfogadása, segítségnyújtás a gyermek fejlesztéséhez és kezeléséhez, technikák elsajátítása

 

Forduljon hozzánk bizalommal, ha gyermekénél/gyermekkorban az alábbi tüneteket tapasztalja/tapasztalta:

 

  • A beszédfejlődés 2-3 éves kor körül megakadt/ visszafejődött
  • Problémák a szobatisztaság kialakulásával
  • Sajátos nyelvhasználattal rendelkezik
  • Gyermeke gyakran elkalandozik, nem tud figyelni
  • Nem érti/ nem tarja be a társadalmi normákat úgy, mint kortársai
  • Szokatlan rituálékat alkalmaz (pl. fel-alá futkos, táncikal mielőtt átlépne a küszöbön)
  • Furcsa hobbija/ érdeklődési köre van (pl. mindent tud a vonatokról)
  • Nehezére esik a szemkontaktus felvétele és megtartása
  • Nem érdeklődik a kortársak iránt, nehezen teremt társas kapcsolatokat
  • ....egyéb tünetekkel kapcsolatban forduljon hozzánk bizalommal: Üzenetküldés

Foglaljon időpontot gyorsan és egyszerűen akár a hétre: Tel.: + 36 70 609-0576 vagy az alábbi űrlapon keresztül: Időpontkérés


 

ADHD

Attention Deficit Hyperactivity Disorder (figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar)

Neurológiai eredetű veleszületett vagy a fejlődés során kialakult rendellenesség, melyet leginkább a figyelemzavarról lehet felismerni, mely során az érintettek nehezen tudnak huzamosabb ideig egy dologra koncentrálni, gyakran elkalandoznak. Jellemzője lehet a feledékenység is. Kísérő tünete lehet a hiperaktivitás és a gyenge impulzuskontroll: azt tapasztalhatjuk, hogy az érintett személy sokat "zsizseg": izeg-mozog, folyton járkál, mozgatja a végtagjait, nyüzsög...stb.

Mivel az ADHD-ra jellemző a spektrumszemlélet, ezért sokszor nehéz a felismerése, gyakori, hogy gyermekkorban nem kerül diagnosztizálásra.

Az ADHD-ra jellemző továbbá, hogy az életkor előrehaladtával csökkennek a jellegzetes tünetei, de az állapotból fakadóan az érintettek a későbbiekben is átélnek nehézségeket a mindennapok során, amiknek nem igazán értik az okát. Ha úgy érzi, hogy a fent leírtak jellemzőek lehetnek Önre, jöjjön el felmérésünkre.

ADHD-val élő pácienseinknek  változatos eszközökkel, pl..: kognitív viselkedésterápia alapú technikákkal kínálunk segítséget az életük hatékonyabb menedzseléséhez.

Felmérés:
  • Pszichológiai felmérés részei: Felnőttek és gyermekek számára kérhető. Lépései: 

    - 1. alkalom: első interjú és megfigyelés (gyermekek esetén 2 konzultációs alkalom: 1. alkalom: szülőkonzultáció, 2. alkalom: gyermekkel való találkozás és megfigyelés)

    - 2. alkalom: felmérés: pszichológiai diagnosztika elvégzése (1 alkalom kb. 1- 1,5 óra)

    - 3. alkalom: eredmények közlése, fejlesztési javaslatok megfogalmazása. Az eredményekről szakvélemény kiállítása kérhető.

  • Gyógypedagógiai felmérés csomagok: Tartalmazzák a gyermek felmérését, a kérdőívek felvételét és kiértékelését, az eredmények közlését és a szakvélemény kiállítását:
  • Komplex szűrés csomag (ADHD felmérés, részképesség vizsgálat és disz-szűrés pl.: diszlexia, diszkalkulia, diszgráfia): Tartalmazza a szülőknek kiküldött kérdőíveket és azok kiértékelését, egy személyes vizsgálatot a gyermekkel (60 perc), egy alkalmas 30 perces szülőkonzultációt és részletes vizsgálati összefoglaló kiállítását.

  • Részképesség vizsgálat egy-egy területre (ADHD vagy részképesség vizsgálat vagy disz-szűrés):A csomag tartalmazza a gyermek vizsgálatát, a részletes vizsgálati összefoglalót a fejlesztési javaslatokkal.

Fejlesztés:
  • Gyógypedagógiai fejlesztés: Figyelmi kapacitás növelése, monotóniatűrés fejlesztése, részképesség fejlesztés, viselkedésszabályozó technikák elsajátítása, memória fejlesztés...stb.
  • Szülőtréning: Gyermek állapotának elfogadásának segítése, kezelési és nevelés technikák elsajátítása.

A vizsgálati díjakról az alábbi menüpontban tájékozódhat: árak

Foglaljon időpontot gyorsan és egyszerűen akár a hétre: Tel.: + 36 70 609-0576 vagy az alábbi űrlapon keresztül: Időpontkérés


* Felhívjuk kedves Pácienseink figyelmét, hogy a "sajátos nevelési igény" tényét a szakértői és rehabilitációs bizottságok állapítják meg, komplex orvosi, pedagógiai, gyógypedagógiai, pszichológiai vizsgálat alapján"1. Magánellátásban sem mi, sem szakemberek nem rendelkeznek jogosultsággal szakszerű és hivatalos szakértői vizsgálat elvégzésére és diagnózis felállítására! Ilyen igénnyel kapcsolatban minden esetben a területileg illetékes pedagógiai szakszolgálatot, a háziorvost és az erre a célra kijelölt diagnosztizáló helyeket kell felkeresni. Ez azért nagyon fontos, mert a szakértői bizottságok szakvéleménye, igazolása feltétele a különböző juttatások, kedvezmények (pl. utazási kedvezmény, emelt összegű családi pótlék), speciális ellátások igénybevételének. A gyermek megfelelő intézménybe (óvoda, iskola) történő felvételéhez is szükség van a szakvéleményre.”

Hivatalos diagnosztizáló centrumok listája és elérhetősége: https://www.autista.hu/diagnosztizalo-centrumok/