Stressz
"A stressz az élet sava-borsa" /Selye János/
A stressz az élet nélkülözhetetlen velejárója, így olyan, hogy stresszmentes élet nem is létezik. A stressz nem csak káros lehet (ezt úgy nevezzük, hogy distressz), hanem jó is (eustressz): kell egy olyan belső izgalmi állapot, ami cselekvésre sarkall és segít, hogy aktivizáljuk magunkat és a megküzdési mechanizmusainkat pl.: hogy eszünkbe jussanak a vizsgán a válaszok, vagy hogy el tudjunk menekülni, ha potenciális veszély fenyeget minket. A distressz az a hosszú ideig fennálló krónikus stresszállapot - pl.: mert folyamatos konfliktusnak vagyunk kitéve a munkahelyünkön - amibe a szervezet kimerül. E miatt lelkileg labilissá és ingerlékennyé válhatunk és megjelenhetnek a szomatizációs problémák, mint: fejfájás, emésztőrendszeri panaszok, izomfeszülés...stb.
Kezeléseink során nem szüntetjük meg az összes stresszt az életében, de miután beazonosítjuk a stresszorokat lecsökkentjük számukat és meggyengítjük működésüket. A terápia során megtanítjuk arra, hogy hogyan lehet hatékonyabban felvenni velük a harcot, aktivizáljuk belső erőforrásait és erősítjük konstruktív megküzdési stratégiáit.
Foglaljon időpontot gyorsan és egyszerűen akár a hétre: Tel.: + 36 70 609-0576 vagy az alábbi űrlapon keresztül: Időpontkérés
Szorongás
A szorongás és a stressz között az a különbség, hogy amíg a stresszállapotot egy konkrét külső tényező okozza (pl.: egy szoros határidő, pénzügyi gondok) addig a szorongás belülről fakad és jelentős szenvedést vagy hárányt eredményez az ember életében/ a mindennapi tevékenységekben való helytállásban. A szorongás és a félelem szorosan összefüggő jelenségek: a félelem reagálás egy észlelt, jelenbeli fenyegetésre, míg a szorongás valamilyen jövőbeli várt fenyegetésre irányuló aggodalom. Gyakran valami olyan tudatos, elfogadható félelemhez kötődik, amely tulajdonképpen egy mélyebb, kevésbé elfogadható aggodalmat leplez.
A szorongás alapérzelme a félelem, amit hosszú ideig fennálló rettegés jellemez olyan helyzetekben, amik vélt vagy valós fenyegetést jelentenek az ember számára pl.: félelem a szívrohamtól vagy a haláltól.
A diffúz szorongás tudományosan bizonyított, hogy pszichoterápiával gyógyítható a legeredményesebben.
Foglaljon időpontot gyorsan és egyszerűen akár a hétre: Tel.: + 36 70 609-0576 vagy az alábbi űrlapon keresztül: Időpontkérés
Pánikroham, pánikbetegség
A pánikroham manapság nagyon divatos kifejezés, gyakran olyankor is használják, amikor nem pánikrohamról, csak egy fokozott stresszállapotról vagy egy érzelmileg megterhelő helyzet megéléséről van szó (pl.: majdnem elüt minket egy autó és nagyon megijedünk).
A pánikroham intenzív félelem vagy intenzív diszkomfortérzés hirtelen hulláma, mely néhány perc alatt tetőzik, amely idő alatt az alábbi tünetek közül 4 vagy több megjelenik:
- heves szívverés
- izzadás
- reszketés vagy remegés
- légszomj vagy fulladásérzés
- mellkasi fájdalom vagy diszkomfortérzés
- hányinger
- szédülés, bizonytalanság és ájulásérzés
- hidegrázás, borzongás vagy hőérzet
- derealizáció vagy deperszonalizáció
- kontrollvesztéstől vagy megőrüléstől való félelem
- meghalástól való félelem * DSM-5 diagnosztikai kritériumok
A pánikbetegség kezelését komplexen, a teljes életvitel elemzésével és gyakran átalakításával szoktuk kezdeni és feltárni azokat a kritikus tényezőket, amik jó "táptalajt" biztosítanak ahhoz, hogy az egyén ne legyen képes megfelelően kezelni a tudatos és a tudattalan félelmeit és a szervezete egyfajta túlműködő mechanizmussal, azaz a pánikrohammal reagáljon.
Tudományosan bizonyított, hogy a pánikroham kezelésének leghatékonyabb módja a kognitív alapú technikák. Mi ezt ötvöztük az egészségpszichológia és az általános orvoslás tudásával és leghatékonyabb eszközeivel, hogy egy intenzív és igazán hatékony terápiás módszertant alkotva minél hamarabb teljesebb életet élhessen segítségünkkel. Olyan szakemberek járultak hozzá a módszer kidolgozásához, akik háziorvosként, belgyógyászként és kardiológusként dolgoznak.
Foglaljon időpontot gyorsan és egyszerűen akár a hétre: Tel.: + 36 70 609-0576 vagy az alábbi űrlapon keresztül: Időpontkérés
Kényszerbetegség
A kényszerbetegségek, hivatalosan obszesszív-kompulzív zavarok (OCD) a DSM-5 szerint olyan pszichiátriai zavarok, amelyekre ismétlődő, nem kívánt gondolatok (obszessziók) és kényszeres cselekvések (kompulziók) jellemzőek. Az obszessziók olyan zavaró, szorongást kiváltó gondolatok, képek vagy késztetések, amelyeket a személy nem tud kontrollálni, és amelyek folyamatosan visszatérnek. A kompulziók ezzel szemben olyan ismétlődő viselkedések vagy mentális cselekedetek, amelyeket az érintett személy a szorongás csökkentése vagy valamilyen elképzelt veszély elhárítása érdekében végez. A kényszeres cselekvések azonban csak ideiglenes enyhülést hoznak, hosszú távon azonban fenntartják a zavarok ördögi körét.
A DSM-5 külön kategóriában tárgyalja az OCD-t és kapcsolódó zavarait, ideértve a testdiszmorfia zavart (BDD), a kényszeres hajtépést (trichotillomániát) és a bőrkaparást (excoriációs zavar). A diagnózis felállításában fontos szempont, hogy a tünetek jelentős időt vesznek igénybe (például napi több órát), és hátrányosan befolyásolják az érintett életminőségét, társas kapcsolatait, munkáját vagy tanulmányait. A kényszerbetegség nem kizárólag gyógyszeres segítséggel enyhíthető, hanem a pszichológusi támogatással / terápiával is kezelhető.
Foglaljon időpontot gyorsan és egyszerűen akár a hétre: Tel.: + 36 70 609-0576 vagy az alábbi űrlapon keresztül: Időpontkérés